Aktualności

22-05-2017

Wystawa "XIX-wieczne, zabytkowe afisze ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego".


Serdecznie zapraszamy na wystawę XIX-wieczne, zabytkowe afisze ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.


Prezentowane afisze to część kolekcji, która znajduje się w Bibliotece. Zbiór ten pochodzi ze spuścizny Józefa Władysława Reissa (1879-1956), krakowskiego muzykologa. Afisze w większości wywodzą się z Krakowa, następnie z Warszawy, Wilna i Lwowa.

 

Sporą sensacją dla Krakowian były występy braci Kątskich: Apolinarego – wybitnego wirtuoza gry na skrzypcach, ucznia Paganiniego i jego brata Antoniego, znakomitego pianisty. Afisze z ich koncertów pochodzą z lat 1849 i 1852.

 

W ramach tournée po Europie, w drodze do Moskwy, zawitali do Krakowa w 1853 r. bracia Wieniawscy. Kompozycje Henryka Wieniawskiego oraz duet koncertowy na tematy Moniuszki, grany przez obydwu braci porwały publiczność!

 

Proszę zwrócić również uwagę na sformułowania znajdujące się na afiszach tj. „Wejście z biletami bezłatnemi bez wyjątku zawieszone” czy informacje o przeznaczeniu dochodów z imprez na cele filantropijne: dla „braci potrzebujących”, „wsparcia chorych i wypracowanych a nie mogących pracować muzyków”.

 

Wystawa będzie czynna w patio Akademii w dniach 22 maja do 7 czerwca 2017 r.


Biuletyn Informacji Publicznej