Aktualności do 2011-02-28

20-10-2010

Nasi Nowi Profesorowie

W roku akademickim 2010/11 do grona pedagogów naszej Uczelni dołączyło dwoje wybitnych artystów o światowej renomie – rosyjska pianistka Anna Malikova i François Théberge - kanadyjski saksofonista jazzowy. Wierzymy, że możliwość kontaktu i regularnej pracy z tak wybitnymi osobowościami będzie szczególną inspiracją dla naszych studentów i zaowocuje wieloma wspaniałymi wydarzeniami artystycznymi.

 

Anna Malikova  - jest absolwentką Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie w klasie fortepianu Lva Naumova, laureatką konkursów pianistycznych: w Oslo (1988), Warszawie (Konkurs im. F. Chopina 1990), Sydney (1992). Największym sukcesem konkursowym pianistki okazała się I nagroda na Konkursie Muzycznym ARD w Monachium w 1993 r. - po raz pierwszy od 12 lat zdobyta tam przez pianistę - przynosząc zwyciężczyni natychmiastowy międzynarodowy rozgłos i uznanie.
Artystka posiada bogaty dorobek płytowy. Nagrała utwory solowe i koncerty Chopina, Sonaty A-dur i B-dur Schuberta oraz jego pieśni w transkrypcji Liszta, etiudy, preludia i impromptus Chopina, utwory Szostakowicza i Prokofiewa oraz wybór sonat Solera. Z orkiestrą WDR w Kolonii pod dyrekcją Thomasa Sanderlinga nagrał wszystkie koncerty fortepianowe Saint-Saënsa Współpracuje ze skrzypkiem Larsem Tomterem. Wielokrotnie gościła na Berliner Festwochen, prezentując muzykę Szostakowicza m. in. ze skrzypkiem Christianem Altenburgerem i altowiolistą Diemutem Poppenem.W styczniu 2006 roku została wyróżniona prestiżową nagrodą Classical Intnernet Award, która poprzedzona została entuzjastycznymi recenzjami międzynarodowych krytyków.

François Théberge - kanadyjski saksofonista, który pierwsze kroki w karierze stawiał w big bandzie Glena Millera, jako muzyk i aranżer. W latach 90-tych XX wieku znalazł się w Paryżu, gdzie w bardzo krótkim okresie czasu stał się jednym z najważniejszych filarów francuskiej sceny jazzowej oraz profesorem w prestiżowym paryskim konserwatorium muzycznym. Laureat wielu liczących się nagród i założyciel jednej z najciekawszych europejskich wytwórni muzycznych - Round Records, rozchwytywany wykładowca zapełniający sale najbardziej renomowanych europejskich uczelni muzycznych.


Biuletyn Informacji Publicznej