Biografie

Widera Feliks, prof. zw. dr hab. inż.

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Inżynier metalurg - absolwent Politechniki Śląskiej w Katowicach . Śpiewak bardzo wszechstronny o szerokim repertuarze operowym, operetkowym, oratoryjno - kantatowym i pieśniarskim. W repertuarze posiada 44 partie operowe i operetkowe (także oryginalne wersje językowe).

Jest cenionym asystentem reżysera, autorem samodzielnych realizacji koncertów i przedstawień, adaptacji przedstawień do warunków objazdowych, autorem scenariuszy koncertowych i adaptacji tekstowych "Zemsty nietoperza", "Barona cygańskiego", "Studenta Żebraka" w oryginalnej wersji językowej. Na scenie bytomskiej współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami i reżyserami.

Przez kilka sezonów stale współpracował z Operą Krakowską ("Traviata" ,"Baron cygański") , Operą Wrocławską ("Baron cygański"), Operetką Śląską ("Ptasznik z Tyrolu", "Wesoła wdówka", "Orfeusz w piekle"). Liczne tourne zagraniczne m.in. z zespołem Opery Śląskiej. Dwukrotnie USA i Kanada, wielokrotnie RFN i Włochy, Czechosłowacja, Węgry, Portugalia. Koncerty w prestiżowych salach koncertowych Frankfurtu, Berlińskiej Filharmonii im. Karajana, Konzerthalle w Berlinie, Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Przez dwa sezony współpracował z Landestheater Linz w Austrii.

Nagrania dla TVP - "W karnawałowym nastroju", "W kręgu opery", "Baron cygański"; dla Polskiego Radia - cykl "Miłość poety" R. Schumanna. Płyty CD - "Nabucco", "W krainie operetki - zagraj mi melodię swą". Laureat "Złotej płyty" i "Platynowej płyty" za nagranie CD "Nabucco" - G. Verdiego.

Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Wokalno-aktorskim. Specjalizację I i II stopnia uzyskał w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Absolwenci w klasie śpiewu solowego to m.in. Maciej Bartczak, Maciej Komandera, Grażyna Zelek, Dariusz Żaczek, Patrycy Woźniak.


Biuletyn Informacji Publicznej