Biografie

Wojtasik Piotr, dr hab., prof. AM

Piotr Wojtasik rozpoczął działalność artystyczną w kraju i za granicą już w czasie studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Syzmanowskiego w Katowicach (1983–1987). Występował wówczas z grupą New Presentation Wojciecha Niedzieli. 

Pod koniec lat 80. koncertował również z zespołem Young Power, biorąc udział m.in. w tak prestiżowych festiwalach, jak Jazz and Blues w Sztokholmie, Berliner Jazz Tage i Molde Jazz Festival w Norwegii. W 1990 r. nagrał pierwszą autorską płytę – „Piotr Wojtasik” (Polonia Records) z udziałem czołowych polskich muzyków jazzowych (Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Cudzich i Eryk Kulm). Na początku lat ‘90 rozpoczął intensywną współpracę z zespołem Quintessence oraz z zespołami Krzysztofa Popka – flecisty i właściciela wytwórni Power Bros, z którą od tego czasu jest związany. 

W 1994 r. zarejestrował dla wytwórni Power Bros drugą płytę autorską – „Lonely Town” (Album Roku w ankiecie „Jazz Forum”), nagraną z udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, Jarka Śmietany, Krzysztofa Popka, Macieja Sikały i Leszka Możdżera. 

W 1994 r. wziął udział w tygodniowej sesji European Broadcasting Union–Big Band, zorganizowanej w Amsterdamie pod dyrekcją Jerry van Rooije’a, co zalicza do najważniejszych wydarzeń w swej biografii artystycznej. 

W 1996 r. ukazała się jego trzecia płyta autorska – „Quest”. W sesji nagraniowej, poprzedzonej trasą koncertową, wzięli udział trzej nowojorscy muzycy: Billy Harper (saksofon), członek kwartetu Theloniusa Monka, legendarny kontrabasista Buster Williams, Ben Riley (perkusja), a także Leszek Możdżer (fortepian). Kolejne trasy koncertowe Piotr Wojtasik odbył jako członek zespołu Billy Harpera (w składzie grupy byli także Clarence Seay, Newman Taylor Baker i Francesca Tanksley). Poza muzykami grupy Quest Wojtasik współpracował z takimi gwiazdami światowego jazzu, jak D. Friedman, Ed Schuller, Harwie Swartz, Carter Jefferson, Garry Bartz, Luis Hayes, David Friesen i Mark Soskin. 

Od 1997 do 2001 r. Wojtasik był liderem własnego kwintetu, do którego zaprosił M. Sikałę, Sławomira Kurkiewicza, Krzysztofa Dziedzica oraz najsłynniejszego polskiego saksofonistę tenorowego - Tomasza Szukalskiego. Zespół występował na wszystkich znaczących festiwalach w Polsce. 

Ostatnio Piotr Wojtasik współpracował z saksofonistą Piotrem Baronem (m.in. w projekcie „Bogurodzica”). 

Jego najnowsza płyta autorska – „Hope” – nagrana została z udziałem Davida Liebmana, Ronnie Burrage’a, Clarence Seaya i Leszka Możdżera.


Biuletyn Informacji Publicznej