Biografie

Górny Jan, prof. dr hab.

Jest absolwentem katowickiej PWSM z klasy puzonu prof. Romana Siwka, którą ukończył z wyróżnieniem.

W trakcie studiów wielokrotnie brał udział w konkursach puzonowych tak w kraju jak i za granicą , osiągając znaczące sukcesy.

Na konkursie puzonowym w Markneukirchen (Niemcy) został jego finalistą, zdobywając IV miejsce.
W Toulonie (Francja) na niezwykle odpowiedzialnym międzynarodowym konkursie puzonowym został laureatem

III nagrody, natomiast w Pradze na międzynarodowym konkursie Prażske Jaro otrzymał I wyróżnienie.W Pabianicach na Ogólnopolskim Konkursie Puzonistów zdobył I nagrodę natomiast na interdyscyplinarnym Konkursie Młodych Muzyków w Gdańsku ponownie został laureatem I nagrody.

W styczniu 1976 roku ( w wyniku wygranego konkursu) podjął pracę w WOSPRiTV (obecnie NOSPR), którą kontynuuje do chwili obecnej, w tym przez 25 lat na stanowisku pierwszego puzonisty. Z tym znakomitym zespołem odbył ponad sto koncertowych tournees do wielu krajów: Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Brał udział w ponad tysiącu koncertach, niezliczonej liczbie nagrań archiwalnych dla potrzeb Polskiego Radia oraz kilkudziesięciu płyt dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych. Wieloletnia współpraca z NOSPR umożliwiła mu kontakt z wybitnymi osobowościami artystycznymi naszych czasów: dyrygentami, instrumentalistami, wokalistami.

Współpracował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i operowymi kraju m.in.; Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Filharmonią Śląską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Dolnośląską.

Od 1980 roku jest pedagogiem w AM w Katowicach prowadząc klasę puzonu i tuby. Studenci z jego klasy odnosili wiele sukcesów na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Kilku z nich zdobyło główne nagrody. W tym miejscu warto wspomnieć, iż pierwszym wychowankiem, który na Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku w 1983 roku został laureatem I nagrody był Roman Cichos. Tak znaczący sukces osiągnęli również znakomici obecnie instrumentaliści Krzysztof Kott, Michał Mazurkiewicz,

Maciej Pietraszko, Zoltan Kiss oraz Jakub Urbańczyk (tuba).

W 2006 roku miał ogromny udział w powstaniu i organizowaniu Akademickiej Orkiestry Dętej, którą dyrygował do roku 2009. Koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem publiczności.

Wielu byłych studentów z klasy puzonu Jana Górnego pracuje obecnie w naszych najlepszych orkiestrach symfonicznych; Filharmonii Narodowej, NOSPR, Filharmonii Śląskiej, Zabrzańskiej, Opolskiej, Zielonogórskiej, zespołach operowych w Bytomiu, Łodzia także Miami Symphony Orchestra (USA) oraz w znakomitej austriackiej grupie instrumentalnej  MNOZIL BRASS.

Wielokrotnie zapraszany do udziału w pracach jury  prestiżowych ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów instrumentów dętych tak dla solistów jak i zespołów kameralnych. Ożywiona działalność dydaktyczna przejawia się również w prowadzeniu kursów i warsztatów metodycznych dla uczniów i nauczycieli oraz w konsultacjach klas puzonu szkól muzycznych I i II stopnia.

 


Biuletyn Informacji Publicznej Deklaracja dostępności Logowanie do poczty Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach