Biografie

Szumieł Piotr, asyst.


Piotr Szumieł, altowiolista, ur. 5.VII.1977 w Warszawie, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Stefana Kamasy oraz w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2001 roku oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie altówki prof. Wolfganga Klosa oraz klasie kameralistyki prof. Johannesa Meissla, który ukończył dyplomem z wyróżnieniem w roku 2010.


Od najmłodszych lat zdobywał liczne nagrody w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do jego  najważniejszych osiągnięć można zaliczyć m. in.: I nagrodę w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych II-go stopnia w Elblągu (1995), I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego w Poznaniu (1998), I nagrodę w Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (1999), wyróżnienie w XXXVI Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukirchen (2001), II nagrodę w IX Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria, 2002) oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Altówkowym w Wiedniu (2004).

Uczestniczył w wielu międzynarodowych kursach muzycznych: w Łańcucie, Żaganiu, Sibratsgfäll, Bad Sobernheim, Zurychu, Florencji, Reichenau, Helsinkach, Eindhoven, Nowym Jorku, gdzie pracował z artystami światowego formatu: Hatto Beyerle, Johannes Meissl, Günter Pichler, Gerard Schulz, Valentin Erben, Peter Crooper, Fritz Händschke, Kurt Levin, Claus Reichardt, Emerson String Quartett.

Koncertował z orkiestrami polskimi i europejskimi, m.in.: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Drezdeńską, BBC Symphony Orchestra, wiedeńską Radio-Symphonieorchester, BBC National Orchestra of Wales, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Drezdeńskiej, Symphonieorchester Voralberg, budapesztańską „Dohnanyi Budafok” Orchestra, Wrocławską Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum” oraz Filharmoniami: Jeleniogórską, Olsztyńską i Zielonogórską, pod batutą takich dyrygentów, jak: José Maria Florêncio, Vladimir Kiradjiew, Gérard Korsten, Hugh Wolf, Teowyn Evans, Ernst Kovacic, Petri Sakri, Czeslaw Grabowski, Baldur Bronnimann, Agnieszka Kreiner, Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Jako kameralista występował m.in. z Martinem Fröstem, Gabrielą Montero, Piotrem Anderszewskim, Kevinem Kennerem, Alexandrem Lonquichem, Angeliką Kirchschlager, Istvanem Vardaiem, Ewą Kupiec, Thomasem Brandisem, Igorem Levitem, Valentinem Erbenem, Per Arne Glorvigenem, Poliną Leschenko, Isabel Carisius, Jörgiem Widmannem, kwartetem Śląskim, Marcinem Zdunikiem, Jakubem Jakowiczem, Pawłem Wakarecym.

Od września 2002 do marca 2008 roku, był członkiem Filharmonii Drezdeńskiej, gdzie pelnił funkcję v-ce lidera grupy altówek, a w latach 2005 – 2007 występował w charakterze nominalnego koncertmistrza tej sekcji; równocześnie prowadził grupę altówek w Orkiestrze Kameralnej Filharmonii Drezdeńskiej.

Artysta jest współzałożycielem kwartetu smyczkowego „Apollon Musagete Quartett“. Zespół ma w swym dorobku szereg znaczących laurów, w tym: zwycięstwa w konkursach kameralnych w Wiedniu i we Florencji, a przede wszystkim I nagrodę oraz wszystkie nagrody pozaregulaminowe uzyskane w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (2008). Po tak spektakularnym zwycięstwie, „AMQ” zadebiutował w największych salach koncertowych Europy: Filharmonii Berlińskiej, londyńskiej Wigmore Hall, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, monachijskiej Herkulessaal. Kwartet został zaproszony do wystepów w renomowanych festiwalach o zasięgu międzynarodowym, takich jak: Rheingau Muisk Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival, La Folle Journée  czy Festspiele Mecklenburg-Vorpommern.

Z inicjatywy Europejskiej Organizacji Sal Koncertowych (ECHO), w roku 2011 „Apollon Musagete Quartett“ został wybrany do programu „Rising-Stars“, w ramach którego zespół otrzymał zaproszenie do udziału w cyklu koncertów odbywających się w prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy, m.in.: Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Kolońska, Citè de la Musique w Paryżu, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Megaron w Atenach, Konserthuset w Sztokholmie.


W roku 2012 rozgłośnia BBC nominowała zespół do programu NGA (New Generation Artists), co umożliwiło dokonanie całego szeregu nagrań archiwalnych dla radia BBC3 oraz koncerty w Wielkiej Brytanii.

Znakomite recenzje oraz uznanie krytyków, zaowocowały kolejnymi zaproszeniami na estrady koncertowe i w ostatnim czasie kwartet wystąpił m.in.: w nowojorskiej Carnegie Hall, Tonhalle w Zurychu, paryskim Louvre, a także podczas festiwalu „Schubertiade“ w Schwarzenberg, „Chopin i jego Europa” w Warszawie, „Lucerne Festival, „Edinburgh International Festival” oraz „BBC Proms Festival”.

„Apollon Musagete Quartett“ ma w swym dorobku albumy wydane przez Deutsche Gramophon, Decca, Oehms Classics oraz Naxos; płyta „Night of Hunters“ - nagrana wspólnie z piosenkarka Tori Amos - zdobyła I nagrodę ECHO Klassik w kategorii „Klasyka bez granic“. Ponadto zespół był nominowany do nagrody przemysłu fonograficznego "Fryderyk" (2011) oraz „Gwarancji Kultury”  - nagród TVP Kultura (2013).

Piotr Szumieł jest laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" oraz „Paszportu Polityki" (2013) i „Burletti Buitoni Trust Award“ (2014) za wybitne osiągnięcia artystyczne dokonane wraz z „Apollon Musagete Quartett“.

Prowadził warsztaty oraz kursy mistrzowskie w Austrii, Niemczech, Hongkongu i w Polsce. Uczestniczył w pracach jury w międzynarodowych konkursach altówkowych i kameralnych w Szanghaju, Hongkongu i Katowicach.

Od 2005 roku jest zatrudniony na stanowisku docenta w drezdeńskiej Hochschule für Musik Carl-Maria-von-Weber, gdzie prowadzi klasę altówki oraz klasę kameralistyki, a w roku 2013 rozpoczął prace dydaktyczną w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Artysta gra na instrumencie zbudowanym przez Egidiusa Morettiego z roku 1928.

 


Biuletyn Informacji Publicznej